Riigi Kinnisvara

Ligipääsetavus

Takistamatu liikumisvabadus ja ligipääs on olulised igale inimesele. Ligipääsetavus tähendab võimalikult paljude suhtlus- ja infokasutusvajaduste ning liikumisvõimalustega arvestamist.

Liigu alla ja avasta rohkem

Arvestame kõigi vajadustega

Sarnaselt inimeste sõrmejälgede ja silmaiiristega, mis on unikaalsed, leidub meie ümber alati neid, kellel on meist erinevad oskused, võimed ja vajadused. Oleme seda meelt, et kõigi inimestega saab ja tuleb arvestada.

Ligipääsetavuse mõistel on lihtne selgitus: see on sise- ja välisruumis selliste lahenduste loomine, et iga inimene saaks takistamatult ringi liikuda ning soovitud kohale, infole või teenusele ligi pääseda. Riigimajades tähendab see kliendi jaoks vaba ligipääsu digitaalsetele või päristeenustele, töötaja jaoks mugavat liikumisvabadust.

 

Renoveeritud riigimaja

Jõgeva riigimaja. Foto Tõnu Tunnel.

Inimkeskne disain

Selleks, et erivajadusega kliendid ja töötajad saaksid riigimajades takistusteta liikuda, võtsime fookusesse hoonete ligipääsetavuse. Ligipääsetavuse tagamine ei ole tegelikult ületamatult keeruline ega kallis. Asjatundjatega koos saab inimeste teekonnad läbi analüüsida ja testida ning siis hakata kasutama neid lahendusi, mis on end maailmas juba tõestanud.

Ligipääsetavuse parimate lahenduste leidmiseks kaasasime Eesti Puuetega Inimeste Koja liikmed, ligipääsetavuse rakkerühma, Õiguskantsleri büroo ning MTÜ Ligipääsetavuse foorumi. Palusime disainibürool Velvet luua graafiliste elementide põhimõtted, et hoones liiklemine oleks kõigile loogiline ja mugav.

Lähenesime probleemile inimkeskselt, mitte objektipõhiselt. Näiteks maja inimkesksel disainimisel uurisime esmalt, kes seda maja kasutama hakkavad ning millised on nende inimeste vajadused. Seadsime lõppeesmärgiks, et igast riigimajast valmib takistusteta ligipääsetav keskkond nii paljude inimeste jaoks kui võimalik.

 

Kõigist hoolivad lahendused

Korrastatud riigimajades on kõigil mugav ja turvaline ringi liikuda: nii kahel jalal kui ka neljajalgsetel lemmikutel, nii ratastoolis kui ka lapsevankriga.

Sisekujundusest

  • Nõupidamisruumid, puhkealad ja osa tööruume on ehitatud selliseks, et seal saaks ratastooliga iseseisvalt liikuda.
  • Kliente vastuvõtva infotöötaja laud on reguleeritav, et selle kõrgust saaks kohandada vastavalt kliendi vajadusele.
  • Iseteeninduse kliendiarvutilaud on lihtsasti ligipääsetav ning kõrgus on reguleeritav.
  • Vaegkuuljale on infotöötaja laua ning ühe klienditeenindusleti ja vestlusruumi juurde paigaldatud silmusvõimendi.
  • Hoonetes on liftid ja kaldteed.

 

Ruumigraafikast

  • Kabinettide numbrid on tähistatud nii tavanumbriga kui ka punktkirjas ukselingi kohal.
  • Vaegnägijatele on punktkirjas tähised viitadel, korruse number trepi käsipuul ning kombatav majajuht.
  • Tekstilist inforuumi toetavad piktogrammid.
  • Selged viidad ja majajuhised.
Visuaalsest identiteedist

Uudised ja teated

Oleme alati koostööle avatud

Riigimajad teevad koostöö lihtsaks nii eri asutuste vahel kui ka kohaliku elaniku ja ametniku jaoks. Plaanime kõik riigimajad valmis ehitada 2032. aastaks. Tere tulemast lähimasse riigimajja!

Võta ühendust!